Életutak

Életutak

Azon mezőtúri személyek életútjain keresztül mutatjuk be településünket, melyek meghatározó szerepet töltöttek be a város mindennapi életében.


Kissné Mikes Éva – művésztanár (1935)

Általános iskolás éveiben Szűcs Ilu néni rajztanár (Teleki Blanka Gimnázium tanára) hatására szeretett volna pedagógus lenni, ezért az akkori Szegedi Pedagógiai Főiskolán végzett rajz és földrajz szakon. Pályáját a Mezőtúri Újvárosi Iskolában kezdte meg, majd egészségügyi problémái miatt a Kossuth Téri Általános Iskolában folytatta munkásságát. Helyettesítőként 6 hétig tanított az akkoriban még működő csergettyűi tanyai iskolában, ami a Körös-gát közelében volt található. Nyugdíjba vonulását követően sok mezőtúri iskolában folytatott tevékenységet óraadó tanárként.


Takács Győző – művésztanár, képzőművész, keramikus (1938)

Magasépítő ipari technikumon érettségizett, Budapesten azonban tanárai, többek között Lelkes István festőművész (a Képzőművészeti Egyetem tanára) csábítására nem az építész pályát, hanem a művészeti pályát választotta. A későbbiekben ismét tanárai, mentorai (pl.: Barcsay Jenő festőművész, Balogh Jenő festőművész, Xantus Gyula festőművész) hatására orientálódott a tanári pálya irányába, ugyanis fontosnak tartották az egymásnak átadott tudás tovább örökítését a fiatalok számára. A továbbiakban a Szegedi Pedagógiai Főiskolán szerezte meg pedagógus végzettségét. Számos iskolában tanított, többek között a Mezőtúri Református Kollégiumban, valamint az ő nevéhez kapcsolható több képzőművészeti alkotás, amelyek városunk köztereit szépítik.


A Kisújszállási Móricz Zsigmond gimnázium biológia-földrajz tagozatán érettségizett, majd családja példájára (több családtagja volt pedagógus, többek között az édesanyja is) a pedagógus hivatást választotta. Gimnáziumi tanára Dr. Tóth Albert biológia tanár hatására jelentkezett a Debreceni Tudomány Egyetem biológia-földrajz szakára, ekkor még középiskolai tanár szeretett volna lenni. A tanulmányait levelező tagozaton kezdte el és az iskola mellett a mezőtúri tanyasi iskolában vállalt munkát. Fiatal gyermekekkel foglalkozott, fontosnak tartotta a nevelést ennek hatására döntött úgy a későbbiekben, hogy általános iskolában szeretne tanítani. Gyermekei születését követően a Mezőtúri Rákóczi Ferenc Általános Iskolában kezdett el dolgozni, amelynek később igazgatójaként is tevékenykedett.

Juhászné Szigeti Erzsébet – biológia, földrajz szakos pedagógus, volt iskolaigazgató (1956)


Kontér Béláné – óvodapedagógus, volt óvodavezető 

Tősgyökeres mezőtúriként úgy emlékszik vissza gyermekkorára, mint szép és boldog időszakra. A helyi óvodába, általános iskolába járt, majd később a Tiszaföldvári Hajnóczy József Gimnáziumba jelentkezett az óvónői szakgimnáziumi oktatásra és a két napos kemény felvételit követően, a 4x-es túljelentkezés ellenére felvételt nyert, ami hatalmas öröm volt számára, hiszen gyermekkora óta erre a hivatásra készült. A tanulmányai alatt több mezőtúri óvodában gyakorlatozott, de végül a Csoda-Vár Központi óvodában (akkoriban Zrínyi Úti Óvodában) kezdett el dolgozni, majd később igazgatóvá vált és innen vonult nyugdíjba is.


Bodorikné Aszódi Ágnes – magyar, ének szakos pedagógus, volt iskolaigazgató

Mezőtúron született, a Mezőtúri Újvárosi Általános Iskolába, majd a Teleki Blanka Gimnáziumba járt és már fiatalon is vonzották a magyar nyelv és irodalom tantárgyak. Mentorai közé tartozott Veres Gyuláné általános iskolai magyartanár, valamint Achs Károlyné középiskolai magyartanár. Az ő munkásságukat figyelembe véve döntött később a magyar szak mellett. Az énekzene is végig kísérte gyermekkorát, ugyanis 8 éven keresztül járt zeneiskolába, ahol a zongora tanszakon Molnár Lászlóné kezei alatt sajátította el a hangszert. Ének területén Kávási Sándor egyénisége volt nagy hatással későbbi pályaválasztására. A Szegedi Juhász Gyula Tanárképző főiskolán végzett, emellett a mezőtúri tanyasi kollégiumban dolgozott gyermekfelügyelőként, később a Petőfi úton akkor még működő napközis csoportokat befogadó tagintézményben vállalt munkát napközis nevelőként 4 évig, majd a diploma megszerzése után a Szendy Pál Általános Iskolában kezdett el tanítani és később a Kossuth Téri Általános Iskolában (ma Református Általános Iskola) folytatta munkásságát, amelynek később igazgatójává is vált.